Narzędzia

10 narzędzi do sprawdzania pozycji strony


Dzisiaj co nieco o monitorowaniu pozycji. Pozycjonując się na różne frazy powinniśmy jakoś analizować postęp naszych działań. Możemy oczywiście za każdym razem wpisywać ręcznie słowo kluczowe w wyszukiwarce google, szukać naszej strony która była pozycjonowana na daną frazę i np. zapisywać w arkuszu kalkulacyjnym, aby mieć pewną historię do dalszych analiz. Dla jednej strony to rozwiązanie może mieć jeszcze sens, ale co jeśli stron mamy kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt? Co jeśli każda z tych stron jest pozycjonowana na co najmniej kilka fraz, lub nawet pozycjonowana jest na jedną, dwie, ale chcielibyśmy sprawdzać też inne frazy, które potencjalnie mogą nam dostarczać ruch, a które wskazuje np. google analytics? No właśnie, wtedy sprawa się komplikuje, zaczynamy szukać jakiegoś udogodnienia, automatu, po prostu aplikacji, która część, lub całość roboty odwali za nas. Poniżej lista dziesięciu narzędzi, które pomogą nam w analizie pozycji naszych stron na konkretne słowa kluczowe. Na liście znajdują się zarówno aplikacje desktopowe, jak i narzędzie działające online, głównie płatne, ale są też opcje za free.

SemRush – To narzędzie opisałem w osobnym wpisie, słowem kobyła. Pozyje strony również możemy dzięki tej aplikacji sprawdzić. Sprawdź inne funkcje programu semrush w moim wpisie.

Rank Tracker – To narzędzie opiszę dokładniej w osobnym wpisie, ponieważ sam go używam i mam na jego temat najwięcej do powiedzenia. Bardzo cenię sobie to narzędzie, jak i narzędzie Seo SpyGlass, w ostatnich dniach przedłużyłem subskrypcję o kolejny rok. Świetnie sprawdza się przy wielu projektach, polskich jak i zagranicznych (można wybrać wiele przeglądarek i silników na bazie którym system ma sprawdzać pozycje, dla kogoś kot bawi się na rynkach zagranicznych fajna sprawa). Wykresy, raporty.. no ale narzędzie płatne.

Webpozycja – Zanim sięgnąłem po Rack Trackera, długo korzystałem z tego serwisu. Jego zalety to przede wszystkim łatwość obsługi i czytelność wyników. Dalej mam tam konto i czasem z niego korzystam.

Rank Checker  – Nie używam, jako że mam inne narzędzia i korzystam głównie z przeglądarki chrome. Tak, jest to widget do Firefoxa za pomocą którego możemy sprawdzać pozycje dla słów kluczowych. FREEE. Pełny opis po kliknięciu w link.

Market Samurai – O ile samego Market Samuraia bardzo sobie cenię (pomimo kilku lat użytkowania, aplikacja dalej świetnie się sprawdza), o tyle sprawdzania pozycji słów kluczowych w tym programie nie polecam. Im więcej projektów, im więcej słów do sprawdzenia i stron jakich one dotyczą, tym więcej czasu zabiera analiza, stąd dla oszczędności czasu, wolę inne narzędzia To narzędzie jest po prostu za wolne do tego celu.

Web-Tools – Popularne dość narzędzie, ale nie korzystałem. Ponoć sprawdza do 15 słów dziennie za darmo. Do tego narzędzie umożliwia generowanie raportów, wykresy, monitoring w wielu różnych wyszukiwarkach. Jest też opcja instalacji aplikacji na własnym serwerze.

seo-stat.pl – Tutaj możemy monitorować do 5 serwisów i 20 fraz dziennie za darmo. Dla początkującego dobra – darmowa alternatywa. Dodatkowo zapewniają obsługę proxy, raporty w pdf/csv, czy też możliwość sprawdzania w wielu różnych wersjach wyszukiwarki google, więc jeśli ktoś ma strony anglojęzyczne, niemieckojęzyczne czy inne, warto się zastanowić.

seostation.pl – Kilka różnych wariantów cenowych, jest i darmowa wersja. Chociaż tu, darmowy odpowiednik jest dośćskromny (1 strona, 3 frazy).

stat4seo.pl – Raporty, integracja z Analyticsem, kalkulator kosztów pozycjonowania, Proxy. To charakteryzuje tę aplikację. Na stronie dostępne demo, można się pobawić.

google webmaster tools – Jedno z podstawowych narzędzi. Nawet jeśli masz wykupioną jakąś płatną usługę sprawdzania pozycji, zawsze warto porównać te wyniki z tym co pokazuje narzędzie od Google. Co więcej pomaga również dowiedzieć się nieco więcej o samej witrynie i poznać frazy, o których nawet byśmy nie pomyśleli, że nasza strona jest na nie wysoko.

Free Monitor for Google – W najbliższym czasie będę chciał przetestować to narzędzie. Jest ono całkowicie darmowe, instalowane na komuterze. Obsługuje Proxy, ale należy o nie samemu zadbać. Oczywiście nie polecam sprawdzania pozycji dla wielu fraz bez proxy..

Domyślam się, że na rynku zarówno PL jak i EN jest cała masa innych lepszych/gorszych/płatnych/darmowych aplikacji do sprawdzania pozycji słów kluczowych. W komentarzach możecie pisać swoje propozycje narzędzi, które polecacie, a których w moim wpisie zabrakło :)