Różne

10 sposobów na zarabianie przez Internet, cz. 1


Jeśli prowadzimy biznes internetowy, lub jeśli dysponujemy chociażby jedną stroną internetową, w pewnym momencie możemy zacząć się zastanawiać nad sposobem zarobienia na niej jakichkolwiek pieniędzy. Prowadzenie każdej strony (prowadzenie, nie opublikowanie i pozostawienie sobie samej) kosztuje nas masę czasu, który zwykle poświęcamy na tworzenie nowych artykułów, zamieszczanie aktualizacji, odpowiadanie ma e-maile, komentarze, szukanie nowych metod rozwijających technicznie naszą stronę itd. Zrozumiałe jest więc, że wiele osób rekompensuje sobie cały trud w prowadzeniu stron, za pomocą użycia środków umożliwiających im zarabianie pieniędzy na tych stronach. Dziś pierwsza część mojej listy. Poniżej przedstawiam listę 5 z 10 sposobów na zarabianie pieniędzy w Internecie.

  • AdSense i inne reklamy kontekstowe – Od tego zwykle się zaczyna. Umieszczenie AdSense na tej liście jest oczywiste i myślę, że każdy kto trafił na tego bloga, wcześniej poznał, bądź usłyszał o zarabianiu za pośrednictwem AdSense. Konkurencja w postaci AdKontekst jest ciekawą alternatywą, niemniej jeszcze nie spotkałem osoby, która zarabiałaby więcej na tym programie, niż na odpowiedniku prowadzonym przez Goole inc. AdKontekst czasem bywa alternatywą dla stron, które zostały ukarane przez Google banem na konto AdSense (np. za klikanie w swoje linki).
  • Programy partnerskie polskie – Nie wszyscy chcą zaśmiecać swoje strony reklamami, tym bardziej, że nie każda tematyka ma do zaoferowania dużo reklamodawców, jak i interesujące wydawców wartościowe kliki. Im tematyka bardziej niszowa, tym większe prawdopodobieństwo, że reklamodawców będzie znaleźć trudniej. Tak czy inaczej, czasem bardziej opłaca się zamieścić na swojej stronie reklamy produktu z jakiegoś programu partnerskiego, niż reklamy AdSense i ciułanie kilku centowych stawek za kliknięcia. Programów partnerskich możemy szukać na własną rękę (wielu reklamodawców ma na swoich stronach podstrony typu „dla partnerów”, „program partnerski” itp). Można też skorzystać z sieci typu novem.pl i przeszukać bazę dostępnych programów. O sposobach rozliczaniach pisałem tutaj.
  • Programy partnerskie zagraniczne – Analogicznie, dla stron anglojęzycznych można znaleźć masę ciekawych programów partnerskich. Jest ich zdecydowanie więcej niż w Polsce i więcej z nich oferuje ciekawsze prowizje. U nas jest jeszcze nie do pomyślenia aby sprzedawać swój produkt z prowizją dla partnera w wysokości 50%, czy nawet 70%, a tam tego typu ofert można znaleźć całkiem sporo. Nie ma się co dziwić, większy rynek. Oznacza to też, że trudniej wypozycjonować swoją stronę, jest większa konkurencja. Wiem coś o tym, bo sam na  razie biję głową w mur, by kilka moich stron zyskało ruch większy ruch z wyników organicznych. Czy dotyczy to jednak wszystkich fraz? Pewnie nie, kwestia wstrzelenia się w tematykę i niszę.
  • Sprzedaż wiedzy (ebooki) – Im większe doświadczenie, tym większa wiedza. Im większa wiedza, tym większa pewność siebie, pewność w swoje umiejętności. Pojawia się pomysł spisania swojej wiedzy i sprzedaż jej w formie np. ebooka. W Polsce też są osoby, które zarabiają sprzedając w taki sposób swoją wiedzę i choć rynek jeszcze nie jest tak chłonny jak za oceanem, dla części osób jest to fajny sposób na dodatkową promocję, zyskanie nowych czytelników i pośrednio zarobienia dodatkowych pieniędzy (nie tylko za prowizję przy bezpośredniej sprzedaży).
  • Sprzedaż plików elektronicznych (templates, skrypty, zdjęcia) – Masz dobry aparat i znasz się na pstrykaniu? Możesz na tym zarobić. Znasz się na projektowaniu stron, szablonów? Możesz na tym zarobić. Im lepszy jesteś, tym łatwiej i więcej może udać Ci się sprzedać. Jest to fajny sposób na dochód pasywny, bowiem jedno zdjęcie, czy jeden szablon jest w stanie zarabiać na Ciebie przez długi czas, o ile oczywiście znajdą się osoby, które zechcą kupić Twoją pracę. Większe pole manewru znów będą miały osoby sprawnie posługujące się językiem angielskim, np. na themeforest są projekty, które wciąż zarabiają dla swoich autorów, a które zostały wykonany ponad rok temu!
Za kilka dni pojawi się uzupełnienie listy o kolejne 5 sposobów na zarabianie pieniędzy w Internecie.