Różne
Posted By Przemek

Mini strony, czy duże portale?


Czy rozmiar się liczy? ;) Rozumiem, że większość z was pomyślała w pierwszej chwili nie koniecznie o tym czego dotyczy ten tematyka tego bloga, ale nie ma problemu ;). To pytanie ma pewien związek z tytułem tego posta. Niejednokrotnie przyjdzie (lub przyszło) wam zmierzyć się z decyzją, w co zainwestować swoje pieniądze/czas/energię. Jeden/kilka dużych serwisów, czy wiele małych mini stronek?

Czym jest mini strona

Mini strona w kontekście zarabiania przez Internet jest najczęściej stroną prezentacyjną jakiegoś niszowego produktu, czy określonej tematyki. Często powstaje na wskutek wyborów long tail, czyli koncepcji promocji strony dzięki atrakcyjnym frazom składających się z wielu wyrazów. Atrakcyjnym w kontekście niewielkiej konkurencji, pewnej popularności wśród użytkowników wyszukiwarek, jak i przyzwoitych stawek za kliknięcia.  Tyle w kontekście reklam kontekstowych (AdSense). W sytuacji programów partnerskich jest jednak podobnie. Jest produkt niszowy, producent posiada program partnerski do którego się zapisujemy, tworzymy mini stronę informującą o tym produkcie, wyszukujemy odpowiednie słowo kluczowe, na które będziemy w dalszych krokach promocji się pozycjonować. Kilka podstron, mamy ministronę.

Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie to, że dość szybko jesteśmy w stanie zbudować taką stronę, a dzięki long tail także wypozycjonować. Jeśli konkurencyjność jest akceptowalna, stawki podobnie (za kliki jak w AdSense, czy prowizje z programów partnerskich) budując konsekwentnie sieć takich stron jesteśmy w stanie zbudować całkiem przyjemny dochód pasywny. Wadą jest chociażby to, że nasza strona może zostać potraktowana przez Google jako tzw. MFA (Made for AdSense) czego nikomu nie życzę. Wada przerażająca, ale jeśli nasze strony będą dla użytkownika atrakcyjne, zaś on sam odnajdzie na nich to czego szukał, nie powinniśmy się martwić. Poza tym nie możemy się spodziewać kokosów z jednej takiej strony, bo w końcu to pewna nisza z paroma podstronami. Dlatego potrzebujemy takich stron więcej i o wszystkie powinniśmy równolegle dbać.

Czym jest duży portal

Duży serwis

W tym przypadku odpowiedź zależy w zasadzie od wyobraźni. Dużym portalem jest zarówno onet.pl, jak i np. overkill.pl (czyli polski funpage zespołu Metallica) w kontekście jego tematyki w naszym kraju. Oglądalność jest oczywiście znacznie różna, ale oba serwisy możemy uznać za duże. Zajmijmy się więc dużym portalem, mającym przykładowo 2000 wejść dziennie (UU). Jeśli mamy szczęście i odkupimy od kogoś stronę o podobnej popularności, lub posiadamy taką stronę od kilku lat, to można powiedzieć, że mamy pewien kapitał. Osoby które startują z niczym, o ile nie wpadną na jakiś genialny plan który się szybko przyjmie, mają niewielkie szanse bez jakichkolwiek starań osiągnąć status serwisu z taką popularnością. To jest oczywiście do zrobienia, ale potrzeba czasu i naszej energii.

Duży serwis to też inne zobowiązania, mogą pojawić się zapytania ofertowe, może być konieczna działalność gospodarcza, to więcej odpowiedzialności względem użytkowników, przestrzeganie prawa np. związanego z GIODO.

Duży serwis to także większy ruch, większa ilość klików na nasze bannery, stąd i potencjalnie większe zarobki (pomijam serwisy o mało rynkowej tematyce, gdzie 0,05$ za klika można uznać za sukces).

Wnioski

Ja stawiam na ministrony, ponieważ łatwiej je stworzyć (np. WordPress, jakiś theme i wszystko hula), prowadzić i w razie czego pożegnać i dobić ;). Niemniej posiadając duże serwisy mamy dodatkowe możliwości zarobku, jak np. możliwość wysyłania płatnego newslettera, czy emisja płatnych bannerów. Jeśli na jedno z pozycjonowanych słów, duży serwis dostanie filtra, lub po prostu spadnie na niższe pozycje, to możemy tego aż tak bardzo nie odczuć, jak w przypadku mini stron, gdzie zwykle jedna strona = jeden temat = jedno słowo kluczowe, ale to wszystko zależy od danego przypadku, jeśli bowiem duży serwis jest pozycjonowany głównie na jedno słowo kluczowe, zaś long tail jest znikomy (np. poprzez niewłaściwą optymalizację strony) to i w tym przypadku nasz portfel mocno ucierpi.

Sam będę skupiał się raczej na mini stronach, niemniej mam też kilka pomysłów dot. większych serwisów, które być może kiedyś uda mi się wdrożyć.