Narzędzia

Moja opinia o systemie Prolink


W tym miesiącu, zachęcony pośrednio opiniami znajdującymi się w Internecie, jak i własną potrzebą przetestowania nowego narzędzia postanowiłem, że zarejestruje się w systemie giełdy linków Prolink. W tym wpisie postaram się przybliżyć wam, do czego służy ten system i jakie korzyści można uzyskać z punktu widzenia wydawcy (być może kiedyś zdecyduje się na zakup linków, stąd być może kiedyś pojawi się jakaś aktualizacja w celu przedstawienia mojej opinii z punktu widzenia reklamodawcy).

Prolink to nic innego jak giełda linków. Jako wydawcy udostępniamy miejsca na swoich stronach reklamodawcom, zaś obie strony mają w tym jakiś interes. Wydawcy zarabiają pieniądze, reklamodawcy reklamują i pozycjonują swoje strony na stronach wydawców.

Pierwsze wrażenie po wejściu na stronę systemu jest raczej pozytywne, osoby wchodzące na nią po raz pierwszy powinny dość szybko zorientować się na jakiego typu stronie się znajdują i czemu ona służy. Proces zakładania konta również przebiega bardzo sprawnie i po chwili, po aktywacji konta możemy zacząć zabawę z narzędziem.

Jeśli chcemy zacząć zarabiać na własnych stronach, pierwszą rzeczą, po zapoznaniu się z systemem powinno być dodanie nowej domeny na której chcemy umieszczać linki i instalacja skryptu umożliwiającego ich wyświetlanie. Proces ten jest dość prosty tym bardziej, że sam prolink rozpisał sposób instalacji skryptów na różnych typów stron (w tym wordpress, joomla, drupal, seokatalog, czy forum phpBB). System dysponuje opcją do sprawdzania poprawności instalacji skryptów, co jest oczywiście bardzo przydatne. Kolejnym krokiem jest aktywacja strony przez zespół Prolinka, która dla moich domen trwała ok. jednego dnia. Tak wiec już następnego dnia, po instalacji skryptów mogłem zarabiać na swoich stronach. W rzeczywistości na pierwsze oferty czekałem dwa dni i od tamtej pory nie ma dnia, żebym nie dostał jakiejś nowej propozycji umieszczenia linku na którejś z moich domen, więc wrażenie generalnie na plus.

Mam również ze swojej strony dwie uwagi (na razie, korzystam z systemu raptem 3 tygodnie) co do działania samej witryny, bowiem jest kilka rzeczy, które być może warto by było poprawić, zmienić. Pierwsze co mi się nie podoba to sposób działania narzędzia do sprawdzania potencjału strony (link). Generalnie nie jestem pewien, czy to narzędzie w ogóle działa, gdyż jaki bym adres nie wpisał, nic się nie dzieje, poza pojawieniem się animowanego obrazka, symbolizującego proces przetwarzania danych. Zaznaczam, że sprawdzałem działanie tego narzędzia pod chromem i firefoxem, efekt ten sam.

Czasem po zalogowaniu się do systemu w celu sprawdzenia, czy aby nie pojawiły się jakieś nowe propozycje kupna linków (informacje o nowych ofertach wysyłane są także na bieżąco drogą mailową) okazuje się, że jest kilkanaście takich propozycji. Brakuje mi tu pola „zaznacz wszystkie” abym mógł za jednym kliknięciem zaakceptować wszystkie nowe propozycje. Nie jest to wielki problem (być może projektanci aplikacji stwierdzili, że lepiej będzie kiedy wydawcy z większą uwagą będą akceptować linki), ale ja bym z takiej opcji raczej korzystał.

Podsumowanie

Powiem wam, że jestem zadowolony z tego systemu (na razie). Nie chcę opierać swoich przychodów jedynie na systemie AdSense, wolę – o ile jest taka możliwość – dywersyfikować źródła swoich przychodów i Prolink mi w tym pomaga. Tym bardziej, że zaczęły zarabiać dla mnie strony, które wcześniej nie zarabiały nic :).