Różne

Zarobkowe perpetum mobile na aukcjach? NIE!


Opowiem wam teraz pewną historię, która niedawno mi się przytrafiła. Jako, że mój pasywny dochód jakoś tam sobie hula, natomiast sam znalazłem nową pracę i nie mam w tej chwili za dużo czasu na pracę nad swoimi stronami, czy nad tworzeniem nowych (mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni ;) postanowiłem, że dla testu skorzystam z jakiejś super hiper oferty z Allegro na zarobkowe perpetum mobile. Przeglądając kilka miesięcy temu aukcje, natrafiłem na pewną ofertę, wg. której sprzedający miał:

  • znaleźć wartościowe słowo kluczowe (w tym czasie, ja miałem wykupić domenę pod to słowo, zainstalować wordpressa i dać mu dostęp do tej strony)
  • dodać artykuł w języku angielskim do tego bloga
  • zacząć pozycjonować tak aby po maksymalnie 60 dniach, strona mogła zarabiać na siebie między 5, a 40 euro

Podlinkowana aukcja różni się nieco od tej mojej (moja jest już niestety, a archiwum) tym, że sprzedający gwarantował w niej, że jeśli strona nie zacznie zarabiać po 90 dniach, to zwróci mi pieniądze wraz z kosztem za zakup domeny, w późniejszych aukcjach usunął ten zapis..

Historia wygląda mniej więcej tak, że po miesiącu zacząłem sprawdzać Backlinki za pomocą Market Samuraia i Seo SpyGlass i okazywało się, że do strony nie linkują żadne linki. Strona wówczas utrzymywała się ok 7 miejsca (prawdopodobnie przez samą optymalizację słowa kuczowego w nazwie domeny i title) w wynikach wyszukiwania, ale google analytics pokazywał ledwie kilka wejść, same PL (strona na angielskie słowo kluczowe). Byłem w stałym kontakcie ze sprzedającym, który grzecznie mi wyjaśniał, że on cały czas pozycjonuje, że linki nie zostały jeszcze zaindeksowane. Ok czekam. Po 60 dniach, nic się nie zmieniło. Znów kilka wejść na stronę, natomiast sama strona poleciała w rankingu (to akurat już wcześniej). Znów kontakt do sprzedającego i wyjaśnienia, że linki nie są jeszcze zaindeksowane i dostałem komunikat, że „strona byla pozycjonowana poprzez Social Bookmarking oraz FreeBacklinkTools”. Mijały tygodnie i nic się nie zmieniało.. przez 3 miesiąca nie zarobiłem dosłownie NIC.

Poinformowałem sprzedającego, że zgodnie z umową powinien mi zwrócić pieniądze. Poinformował, że takie rzeczy niestety się zdarzają i na początku czerwca dokona przelewu. Po kilku zapytaniach o przelew (kilka razy odpisywał, że już już niebawem zrobi ten przelew), od ponad tygodnia zero odzewu..

Biorąc pod uwagę skalę i ilość sprzedanych przez niego „mikro nisz”, jeśli z innymi niszami radził sobie tak samo dobrze, sporo osób może czuć się oszukanych.

Czy żałuję? W sumie nie. Tak jak pisałem, chciałem to zrobić dla testu by się przekonać w jaki sposób inni w PL budują strony niszowe.

Jest jeszcze jedna rzecz przed którą przestrzegam w ofertach tego typu. Sprzedający na prostym szablonie umieścił jeden artykuł, natomiast wg. jego zaleceń na stronie miały być 3 boksy reklamowe (o ile pamiętam 2 reklamy 300×250 i 160×600). Wiecie czym może się skończyć takie MFA? Oczywiście długo nie wisiały tam moje reklamy, by nie narażać się na usunięcie konta AdSense.

Podejrzewam też, że sprzedający celowo umieścił zapis, że strona zacznie przynosić pieniądze max do 60 dni, bo po 60 dniach aukcja znika do archiwum i nie można wtedy (teoretycznie) dodać negatywnego komentarza (w panelu użytkownika, aukcja znika z panelu „kupione”, stąd nie ma jak dodać komentarza), ale i na to jest sposób. Wystarczy odnaleźć jeden z pierwszych maili otrzymanych po zakupieniu produktu, a tam jest informacja z linkiem „Po zakończeniu transakcji warto wystawić Kontrahentowi odpowiedni komentarz.

Nie rozumiem jednak głupoty człowieka. Widzę, że gość ma w cholerę zamówień, prawie zero negatywnych komentarzy, przez długi czas próbuję się polubownie dogadać na zwrot kasy (on się zgodził, zresztą w aukcji była gwarancja tego), no ale nie.. no jego sprawa.

A wy? Mieliście już kontakt z takimi hiper super ofertami na zarobkowe perpetum mobile? ;-)