Różne

W jaki sposób rozwijać swoją wiedzę


Dzisiejszy wpis będzie poświęcony metodom rozwijania swoich umiejętności związanych z zarabianiem w Internecie.

Dlaczego ciągły rozwój jest wskazany?

Sprawa jest dość oczywista. Nie możemy stać w miejscu, inaczej nie będziemy w stanie iść z duchem czasu, nie będziemy w stanie zauważać symptomów własnych niepowodzeń, które chcąc nie chcąc będą w różnych proporcjach nieuniknione (bo kto nie popełnia błędów?). Wszystko się zmienia. Rynki, sieć, chwilowe potrzeby. Czy warto czekać, aż nasze strony same się rozwiną? Bez pozycjonowania? Bez szukania nowych sposobów promocji, bez nowych źródeł inspiracji?

O ile nie mamy wypracowanego schematu działania, który zapewnia nam miliony bez kiwania palcem, powinniśmy testować, zmieniać, modyfikować nasze codzienne zadania, tak aby nasza praca była bardziej efektywna. Czasem wystarcza niewielka zmiana w organizacji pracy, aby zaoszczędzić kilka, czy kilkanaście godzin w skali miesiąca, poprzez wprowadzenie kilku procedur do naszego kalendarza zadań. Wygenerowany czas możemy poświęcić w zasadzie na cokolwiek. Może to być oczywiście odpoczynek, ale może być też i przeczytanie jakiegoś ebooka, czy rozpoczęcie optymalizacji któregoś z projektów, którego np. CTR w kontekście AdSense nie jest na takim poziomie o jakim marzyliśmy.

Gdzie szukać wiedzy?

Poniżej lista metod, jakie mogą pomóc naszemu rozwojowi w kontekście tematyki zarabiania w sieci i z których sam chętnie korzystam:

1. Książki – Osobiście nie jestem zwolennikiem akurat tej metody. Lubię czytać, ale o ile nie szukamy już publikacji stricte „dla początkujących” w których przez pół książki, autor wyjaśnia nam jak włączyć komputer i czym jest Internet, to ciężko będzie znaleźć nam książkę, która nas zadowoli, z której czegoś się nauczymy nowego. Warto jednak być w miarę na bieżąco z nowościami wydawniczymi znajdującymi się choćby na helion.pl (lub na amazonie), a nóż jakiś rodzynek się trafi..

2. Ebooki – Tu już lepiej, bo i większy wybór. Polecam zwłaszcza ebooki zagraniczne, które wydaje się, że zawierają więcej konkretów niż swojskie publikacje i są lekko „do przodu” z informacjami, wnioskami. Każdego ebooka warto jednak wcześniej sprawdzić (opinie o nim), a pomóc w tym mogą chociażby..

3. Fora Internetowe – Wciąż co nieco można dowiedzieć się na forum PiO i jeśli chodzi o nasze podwórko to jest to główne forum z którego czerpię jakiekolwiek informacje. Minusem jest to, że niestety spora część forumowiczów nie dzieli się wiedzą, stąd nie rzadko na postawione przez siebie pytanie nie uzyskałem żadnej odpowiedzi. Niemniej zaglądać dalej warto. Zwłaszcza początkujący powinni docenić to forum dyskusyjne.

Jeśli chodzi o zagraniczne fora, mogę polecić głównie: warriorforum, digitalpoint i blackhatseo. Jest tam masa ciekawych informacji, omówionych przypadków. Warto czasem zajrzeć.

4. Blogi Internetowe – Tutaj lista jest dość długa, zaś mój czytnik RSS co jakiś czas powiększa się o kolejne adresy. Wymienię kilka podstawowych, które są dla mnie inspiracją i z których czerpię jakąś wiedzę.

Dla PL są to:

Nie są to wszystkie polskie blogi jakie odwiedzam, ale te cenię chyba najbardziej, ponieważ przeglądam je od dłuższego czasu.

Blogów zagranicznych mam w swoim czytniku zdecydowanie więcej niż polskich, ale też interesujących blogów anglojęzycznych w tej tematyce jest zwyczajnie więcej. Poniżej kilka najważniejszych adresów z mojego czytnika:

5. Własne obserwacje – Powinniśmy mieć własny poligon testów i analiz. Zarówno dla własnych stron, stron konkurencji, jak i stron z których czerpiemy wiedzę. Możemy np. sprawdzać z jakich serwisów linkuje strona, która w wynikach wyszukiwania jest przed nami. Możemy chcieć sprawdzić jakie zaplecze i o jakiej mocy posiada strona na jakiej chcemy się wzorować przy budowaniu backlinków itp. Możemy wykorzystać ku temu takie narzędzia jak Market Samurai, lub Seo SpyGlass.

6. Statystyki stron – Warto zagłębić się czasem w inne opcje, czy możliwości takich programów jak Analytics, czy AdSense. Umiejętność posługiwania się tymi narzędziami może okazać się kluczowa, przy podejmowaniu różnych decyzji związanych chociażby z tym, na które słowa warto pozycjonować daną stronę, czy jaki rodzaj reklam wybrać, lub widząc z którego kanału reklamy przynoszą nam najwięcej/najmniej zysków podjąć stosowne decyzje.

A w jaki sposób Wy podnosicie swoje umiejętności? Jakie inne ciekawe miejsca znacie? :)